Otevřít menu
Home  >  Izolace stěn domu

Jak funguje vnitřní stěrka AERO-THERM®?

Stěrka AERO-THERM® na vnitřní stěny místností dokáže výrazně zvýšit tepelnou pohodu v každé místnosti. Spolehlivě, díky svému unikátnímu složení, odráží teplo zpět do místnosti a zvyšuje teplo v místnosti při stejných nákladech na topení. Dlouhodobým měřením je prokázáno zvýšení teploty v místnosti o 2 – 3°C. A to už není vůbec zanedbatelná úspora.

Jaké je složení stěrky?

Základem interiérové stěrky AERO-THERM® jsou velice malé, skleněné 3M kuličky, které ve spojení s izolačním materiálem AEROGEL dokáží velmi účinně odrážet teplo zpět do místnosti. Dále stěrka obsahuje další pojiva a aditiva a vytváří se tím velmi funkční výrobek. AERO-THERM® zajišťuje, že teplo v místnosti neuniká do stěn, ale odráží se zpět do místnosti nebo prostoru, který má takto ošetřené vnitřní stěny. Účinnost topení se s interiérovou stěrkou zvyšuje v průměru až o 30%.

Nesmíme ale zapomenout i na další vlastnost stěrky a tou je schopnost pohlcovat do sebe vzdušnou vlhkost a tím zamezit tvorbě plísní. Pokud například doma sušíte prádlo na radiátorech nebo horká koupel v koupelně způsobuje extrémní vlhkost, která může vést až ke vzniku plísní, potom určitě opět oceníte vlastnosti aplikované stěrky na stěnách.

Podstatnou informací je, že veškeré komponenty, které interiérová stěrka obsahuje, z ní vytváří zdravotně nezávadný výrobek s uplatněním i v potravinářských provozech.

 

tepelně izolační stěrka

Musím ji aplikovat na všechny stěny v místnosti?

To není nutné. Stěrka AERO-THERM® se aplikuje na obvodové stěny s přesahem na příčku do vzdálenosti 20 – 40 cm a poslední stropy. Přes tyto plochy uniká teplo z místnosti nejvíce. Pokud chcete ale využít jen vynikající vlastnosti stěrky, kterou je schopnost zabránit srážení vlhkosti na určitých místech (rohy, špalety oken,překlady apod.), i tady stěrka pomůže. V takovém případě je ale nutné stěrku nanést min. o 30 – 40 cm dál, než jen na místo s tvorbou plísně.

Další využití najde stěrka i na stěnách za radiátory. Únik tepla a prohřívání zdí právě v místě za radiátorem je vysoké, a i tady nanesení stěrky bude mít vysoký význam z pohledu úspor.

 

tepelně izolační stěrka

Jak je nejlépe stěrku nanášet?

Hned na začátku je nutné říct, že stěrka se nanáší v síle 1mm! Ano. Už 1mm silná vrstva stěrky na stěnách zajistí veškeré vlastnosti stěrky v plné míře. Nejjednodušší způsob je použití zubového hladítka. Získáte tím kontrolu nad nanášeným množstvím stěrky. Ideální je hladítko se 4 nebo 6 mm zubem. Poté se stěrka utáhne rovnou stranou, v koutech místnosti si lze pomoci špachtlí nebo štětcem. Otřepy a stopy po hladítku je dobré odstranit až druhý den po polymeraci celé vrstvy stěrky. Doba schnutí závisí na vzdušné vlhkosti a teplotě v místnosti a pohybuje se okolo 20 hodin.

K dosažení ideálního hladkého povrchu se doporučuje stěrku AERO-THERM® přebrousit po úplném zaschnutí (druhý den po aplikaci) brusným plátnem o hrubosti 240 mm. Zabrušování provádějte jemně, aby se stěrka neprobrousila až na omítku.

 

A co příprava povrchu stěn?

Ta se velice podobá přípravě před malováním. Stěny by měly být čisté a neměly by být mastné. V případě, že některé části vnitřní omítky zcela nedrží, je nutné taková místa opravit. Pokud jsou na stěnách vápenné či hlinkové nátěry (i v případě, že jsou aplikovány více než 2 vrstvy nátěrů), je zapotřebí takovou vrstvu malby odstranit. Pamatujte si, že životnost stěrky AERO-THERM® je rovna životnosti a kvalitě podkladu! Nutná je potom penetrace stěny. Ta zajistí optimální přilnavost stěrky na stěnu. Doporučujeme systémovou AT penetraci.

 

Je možné interiérovou stěrku i stříkat?

Ano. Možné to je. Ale je nutné použít nízkotlaké stříkací zařízení. V opačném případě by došlo k poškození skleněných kuliček obsažených ve stěrce a stěrka by ztratila své vlastnosti.

tepelné izolace stěn

 

Jaká je spotřeba stěrky?

Potřebné množství stěrky lze téměř přesně odhadnout podle plochy stěn, na které budeme stěrku nanášet. Vzorec na 1m2 = 1 litr stěrky je pro nákup množství stěrky dostačující (nutné započíst i přesahy na přilehlé příčky). Stěrku lze ještě před aplikací trochu naředit. Odeberte z originálního balení do čisté nádoby trochu stěrky a pomalým mícháním dosáhnete konzistence husté smetany. Podle potřeby se ředí postupným přidáváním malého množství čisté vody. Např. do balení 5l přidejte cca 2 dcl vody. Tím získáte optimální konzistenci stěrky pro natahování zubovým hladítkem.

 

Kolik s aplikovanou stěrkou ušetřím?

Pokud stěrku aplikujete na obvodové (venkovní) stěny v místnosti a strop, zvýší se teplota v místnosti o 2-3°C a náklady na vytápění místnosti se mohou snížit až o 30% ( zde záleží na použité stavební konstrukci a způsobu užívání daného prostoru). Ještě přesněji to lze rozdělit s ohledem na zdroj vytápění. U sálavých zdrojů tepla (např. krbová kamna), byla měřením zjištěná úspora nákladů až o 26% a u konvenčních zdrojů tepla (např. ústřední topení s radiátory) může úspora dosáhnout až 35%.

 

Nebude stěna s nanesenou stěrkou uzavřená?

V žádném případě. Stěrka má vynikající prostupnost pro vzdušnou vlhkost. Stěny jsou i po její aplikaci prodyšné. Stěrka AERO-THERM® zabraňuje srážení vzdušné vlhkosti na povrchu stěny, a tím zamezí i vzniku podmínek pro tvorbu tolik obávaných plísní.

nahoru