Otevřít menu
Home  >  Tepelná izolace budov

Jak AERO-THERM® exterier funguje?

Princip je úplně jednoduchý. AERO-THERM® exterier odráží dopadající sluneční paprsky od zdi domů, a tím nedovolí jejich prohřátí. A stačí pouze vrstva o síle 1mm a dům se v horkých letních dnech prohřeje výrazně méně. Stěrky AERO-THERM® už spolehlivě fungují na mnoha domech, bytech nebo jiných objektech u nás i ve světě. Je až neuvěřitelné, jak velice malé kuličky ve stěrce sníží vedení tepla do zdiva, a tím zabrání ohřátí vnitřních prostor bytu. I když se snažíme zatahovat žaluzie a bojovat s nepříjemným zvyšováním teploty doma, je nutné si uvědomit, jak velkou plochu zdí domu dokáže slunce ohřát. Právě s použitím stěrky na venkovních zdech se tento problém výrazně zlepší. Ano, vše lze vyřešit klimatizací. Ale její provoz je také nákladný. A s venkovní stěrkou AERO-THERM® exterier náklady na klimatizování vnitřních prostor také výrazně snížíte.

1. Chladné počasí, zataženo
2. Teplé slunečné počasí
3. Teplé slunečné počasí po aplikaci stěrky
tepelná izolace vnějších stěn

Co je Aerogel?

Možná jste o Aerogelu již slyšeli. Dokonce se o něm můžete dočíst i v Guinnessově knize rekordů a to většinou právě ve spojení s až neuvěřitelnou schopností izolovat. Na dotek působí jako křída. Jeho vlastností se využívá např. i při letech do vesmíru. A právě tento materiál ve speciální formě je obsažen i v některých stěrkách řady AERO-THERM®.

 

tepelně izolační stěrka

Je stěrka určena jen na nové domy?

Stěrka je určena jak pro novostavby, tak i pro starší domy nebo dokonce i chalupy. Prostě ji lze použít téměř všude. To slovíčko „téměř“ omezuje použití stěrky na extrémně vlhké zdivo, které není vhodné pro aplikaci venkovní stěrky. Jinak ale stěrka AERO-THERM® exterier přilne na většinu běžných povrchů, které se pro stavbu domů a budov používají. Dokonce je vyzkoušené, že velice dobře drží i na OSB deskách nebo montovaných domech, které se v minulosti velice často stavěly a dnes jejich majitelé řeší, jak dosáhnout teplotní pohodu nejen v zimě, ale i v horkých letních dnech.

Důležitou informací pro majitele starších domů je i to, že pokud nanesou na venkovní zdi stěrku AERO-THERM® exterier, tak nedojde k neprodyšnému zavření stěn a ty budou i nadále mít schopnost „dýchat“. Stěrka má velice dobrou paropropustnost a je jedním z nejlepších řešení pro starší a staré stavby.

 

tepelně izolační stěrka

Musí se povrch stěny před aplikací připravit?

Příprava podkladu je nutná, ale není ničím výjimečná. Povrch, na který chcete stěrku nanášet, je nutné odmastit, odstranit prach nebo plísně. Je to stejný postup, jako když se rozhodnete třeba jen malovat... Pokud je omítka v některých místech porušená nebo již nedrží na zdivu, je nutné taková místa opravit. Před aplikací stěrky je žádoucí povrch napenetrovat. Tím je zajištěna ideální přilnavost. Žádné jiné úpravy před aplikací stěrky nejsou nutné.

 

Jak se stěrka na stěny nanáší?

Stěrka se velice dobře nanáší hladítkem s 6 mm zubem. Pro rovné plochy to je ideální způsob, jak stěrku nanést. Pokud máte k dispozici nízkotlaké stříkací zařízení, je možné stěrku i stříkat. Tady je ale potřebné stěrku naředit na správnou hustotu tak, aby po namíchání stěrka plynule stékala z míchací metly.

 

Jak vypočítat, kolik potřebuji stěrky na svůj dům?

Výpočet je velice jednoduchý. Přibližně lze říct, že 1l stěrky je na 1m2 zdi. Jedná se samozřejmě o hrubý odhad, ale podle našich zkušeností není nikdy výrazně vzdálený realitě.

tepelné izolace stěn

 

Lze stěrku použít jako finální fasádní vrstvu?

Ano. Stěrka díky svým vlastnostem může být použita jako finální vrstva na venkovní zdi domu. Doporučujeme však tuto stěrku překrýt fasádní barvou nebo fasádou. Vlastnosti stěrky se tím nijak nezmenší a opticky budete mít nejen na zdi fasádu se strukturou, kterou požadujete, ale i zajištěnou dobrou izolaci a od stěn vašeho domu se budou sluneční paprsky odrážet a neohřívat stěny.

 

Chci mít dům barevný, ale stěrka je bílá. Jak to vyřešit?

Tady platí pravidlo, že stěrku není vhodné přímo tónovat barvou. Pokud tedy chcete mít stěny domu barevné, lze po aplikaci stěrku přetřít vhodnou fasádní barvou s barevným tónem dle vašeho výběru. V dnešní době je již nabídka barev natolik široká, že si určitě vyberete.

 

Kde všude lze venkovní stěrku aplikovat?

Jak jsme už řekli, stěrka je vhodná téměř na všechny stavební materiály. Je dokonce aplikována i na kovové konstrukce a kovové prvky u některých typů staveb, a i tady spolehlivě snižuje jejich prohřívání dopadajícím slunečním zářením.

 

Mohu někde vidět dům s aplikovanou stěrkou?

Tady bude asi vhodné se obrátit přímo s dotazem na nás a pokusíme se vám doporučit nejbližší možnou stavbu, kde byla venkovní stěrka AERO-THERM® exterier aplikována.

 

Má venkovní stěrka nějaký certifikát?

Ano. Výroba prochází každoročním auditem od TZUS Praha.

 

Nahradí venkovní stěrka klasické zateplení v zimním období?

Ne. Jako alternativa proti klasickému zateplení pro zimní období slouží interiérová varianta. Venkovní stěrka je hlavně určena k zamezení prohřívání stěn domu v letních měsících. V zimních měsících se její vlastnost částečně projeví až po prohřátí celé stěny.

nahoru